Cyklistické přilby Alpina

Seznamte se blíže s technologií cyklistických přileb značky Alpina. Informace o jednotlivých modelech přileb naleznete v menu v levém sloupci.

Technologie cyklistických přileb Alpina

CERAMIC

CERAMICCeramic je název vnější skořepiny cyklo přileb Alpina vyrobených pomocí in-mold technologie. Je to velmi tenký a lehký materiál nabízející vynikající vlastnosti a výhody. Je nejenom extrémně odolný vůči poškrábání či zlomení, ale i jeho vlastnosti, včetně barev, nepodléhají UV záření a jsou antistatické. Tento polykarbonát se díky svým vlastnostem používá také např. jako folie do neprůstřelných oken. Z důvodu vysoké ceny tento polykarbonát konkurenční výrobci většinou nepoužívají a nahrazují ho lacinější variantou...

Větrací otvory + síťka proti hmyzu

Větrací otvory + síťka proti hmyzuVětrací otvory jsou u přileb na kolo Alpina konstruovány tak, aby byla zaručena velmi komfortní odvětranost při zachování maximální bezpečnosti přileb. Až na závodní modely mají všechny helmy v přední části síťku proti hmyzu. Helmy na kolo Alpina byly první, které zvládly velmi náročnou technologii in-mold výroby včetně použití lehkých látkových sítěk proti hmyzu.

Standard certifikátu CE EN 1078

Všechny přilby na kolo Alpina mají evropský certifikát bezpečnosti CE EN 1078. Kritéria pro přidělení tohoto certifikátu jsou velmi přísná a zahrnují několik sérií velmi drsných testů (např. schopnost přilby absorbovat náraz, účinnost systému řemínků a upínání, kdy helma nesmí z hlavy při pádu sklouznout a řemínky ani upínací systém se nesmí uvolnit a v neposlední řadě prostor zorného pole). Při simulaci provozních podmínek se přilby uskladní na 4-6 hod při teplotě 50° C a na 2x delší čas při teplotě -20 C. Na několik hodin se umístí pod sprchovou lázeň a dva dny se vystavují intenzivnímu UV záření. Alpina si všechny helmy na kolo testuje již přímo ve výrobě v Pasově za pomoci měřících a testovacích přístrojů, které jsou řízeny a vyhodnocovány výhradně počítači. Stejné zařízení používá oficiální úřad pověřený přidělováním bezpečnostních CE (TÜV) norem, bez kterých přilba nesmí na trh. Je to jedna z výhod velkého nadnárodního koncernu, který si na rozdíl od malých výrobců může tuto velmi drahou techniku pořídit a díky ní vyrábět ty nejkvalitnější helmy na kolo, které současná technologie dovoluje.

IN-MOLD technologie

Současná nejmodernější a nejbezpečnější technologie výroby cyklistických přileb je tzv. IN-MOLD systém. Jedná se o vstřikování hmoty vnitřní skořepiny za vysokých teplot a tlaků do formy vnějšího skeletu cyklistické helmy. Tento postup zaručuje vysokou pevnost, pružnost a také maximální bezpečnost díky lepšímu rozložení síly nárazu, než je tomu u zastaralé výroby laciných tzv. "lepených" přileb. Bezpečnost je zaručena i při zachování velmi nízké hmotnosti helmy.

ERGOMATIC

ERGOMATICErgomatic je velmi jednoduchý systém zapínaní přilby. U běžných přileb si nastavíte délku upínacích popruhů a potom popruhy upínacím systémem zavřete. U přileb Alpina je tento systém zdokonalen o plastový "jazýček", na konci jednoho upínacího popruhu, na kterém je 7 upínacích pozic. Tímto systémem, který se dá pohodlně ovládat pouze jednou rukou i za jízdy, si můžete regulovat sílu upnutí přilby bez toho, aby jste museli pracně neustále měnit délku popruhů. 

Ochrana zátylku

Ochrana zátylkuOchranou zátylku (někdy se používá termín "double in-mold") je myšleno použití vnější Ceramic skořepiny i na zátylkovou část, čímž se dosáhne vyšší bezpečnosti této části přilby. Je to ochrana nejenom proti pádům, ale také proti jakémukoliv poškození v průběhu denního použití. Levnější přilby na kolo používají pouze nechráněnou polystyrénovou část.

HI-EPS

HI-EPSHI-EPS je zkratkou anglického "High Expanded Polystyrene". Vnitřní skelety všech in-mold přileb Alpina jsou vyrobeny z HI-EPS. Původně se jedná o velmi malé kuličky ze speciálního polystyrenu, které výrobním procesem dají vzniknout výsledné vnitřní skořepině přilby. Díky tomuto postupu skořepina helmy ve finálním stavu obsahuje obrovské množství mikroskopických pórů, které při eventuelním pádu tlumí náraz. Tento materiál neabsorbuje pot, ani vodu. Při poškození (např. po pádu) se přilba již nesmí používat, protože je již neopravitelná! Je třeba si uvědomit, že tlumení při nárazu nezajišťuje pouze HI-EPS materiál, ale také celková konstrukce přilby. Pokud je helma na kolo používaná "každý den", doporučuje se ji po cca 4 letech vyměnit.

RUN SYSTEM

RUN SYSTÉMSeřizovací mechanismus přileb Run System se stal již klasikou, která se léty průběžně optimalizovala až do nynější podoby. Seřizování velikosti helmy se tak stalo velmi jednoduchou a pohodlnou záležitostí, kterou lze snadno realizovat i jednou rukou za jízdy.

SWING FIT SYSTEM

SWING FIT SYSTÉMNovinkou  je u vybraných modelů přileb na kolo použití Swing Fit Systému. Jedná se o mechanismus, který je součástí seřizovacího Run Systému, umožňující nastavit velmi jednoduše 3 úhly podle velikosti zátylku, délky vlasů nebo použitého oblečení.

Y-CLIP

Y-CLIPY-Clip je novinka, použitá pro všechny cyklistické helmy Alpina. Pomocí tohoto propracovaného, velmi jednoduše ovládaného klipu, se seřizuje vzdálenost popruhů od uší. Aby helma na kolo držela správně a bezpečně na hlavě, měly by být popruhy dotažené až pod uši - viz návod použití.

Monocoque

MonocoquePřilba na kolo Alpina Ekip je vyhotovena z jednoho (Monocoque) kusu. Výhodou je ideální rozprostření nárazu po obvodu celé přilby, čímž je náraz maximálně eliminován. Žebra helmy dále obsahují nylonovou kostru, která v případě destrukce přilby při nárazu a jejímu následnému pádu z hlavy udrží celou přilbu pohromadě. Bohužel se někdy stává, že při pádu po prvním doteku s překážkou helma praskne a spadne z hlavy. Tato kostra ji ale drží pohromadě po celou dobu pádu a poskytuje tak aspoň částečnou ochranu. Tento systém zpevňujících koster používají přední světové značky zatím pouze u svých top modelů cyklo přileb. Zdánlivou nevýhodou je 50g navíc. Tuto váhu na hlavě však stejně nepoznáte, naopak výhodou je ta nejvyšší možná bezpečnost, kterou současná technologie výroby cyklistických přileb může nabídnout. Helma na kolo je dnes již nedílnou součástí každého cyklisty.

www.cyklotrading.cz
www.cyklotrading.cz
www.cyklotrading.cz
www.cyklotrading.cz